Trendy technologiczne 2022
Ostatnie dwa lata w szczególności przyspieszyły cyfryzację, w tym automatyzację procesów biznesowych również w obszarze HR. W raporcie opublikowanym przez Gartner https://www.gartner.com/en/information-technology/insights/top-technology-trends, firmę analityczno-doradczą, David Groombridge (CEO Gartner) mówi:
Dyrektorzy generalni wiedzą, że muszą przyspieszyć wdrażanie biznesu cyfrowego i szukają bardziej bezpośrednich dróg komunikacji z klientami”.
Wymieniając inżynierię AI i Hiperautomatyzacje w top 10 trendów technologicznych na rok 2022.
Czy Wy też uważacie, że technologiczna rewolucja i zastosowanie automatycznych rozwiązań opartych na AI, jak voiceboty, to przyszłość HR?
Czy organizacje powinny jak najszybciej wdrożyć te narzędzia w swoich strukturach? Postaramy się Wam przytoczyć kilka argumentów potwierdzających tę tezę i pokazać, jak ogromny wpływ mają one na współczesne organizacje, w tym na obszar HR.
Trend automatyzacji zbiegł się w czasie z pandemią. To w tym okresie firmy i organizacje musiały – w odpowiedzi na potrzeby swoich odbiorców – wprowadzić go znacznie szybciej. Był to jednak doskonały sprawdzian, dzięki któremu przekonano się, jak wiele procesów i obszarów da się zautomatyzować. Narzędzia te stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności.
Rola voicebotów i chatbotów – liczby które mówią same za siebie
Wiele procesów przejęły voiceboty i chatboty, które pojawiły się m.in. w obszarze obsługi klienta, e-commerce czy działań marketingowych, aczkolwiek narzędzia te zawłaszczyły sobie także rynek HR.
Choć wciąż wzbudzają pewne obawy i dyskusje, to organizacje, które podjęły wyzwanie i wprowadziły w życie nowe technologie, mają pozytywne spostrzeżenia. Tych kilka liczb, które są podsumowaniem naszej współpracy z klientami, doskonale pokazuje, że jest to rozwiązanie, które przynosi namacalne korzyści i zyski, tak istotne w czasach, gdy prowadzenie i zarządzanie biznesem jest niezwykle wymagające.
Jakich dokonaliśmy obserwacji?
- wykorzystanie w procesie rekrutacji voicebota potrafi prawie 10-krotnie zwiększyć wydajność tego procesu, nie zwiększając przy tym kosztów rekrutacji. Zawdzięczamy to m.in. możliwości zautomatyzowania preselekcji kandydatów i przeprowadzenia jej na masową skalę w tym samym czasie,
- średnio redukcja kosztów procesu rekrutacji przy wykorzystaniu voicebota wynosi ok 90% względem wcześniej prowadzonych procesów,
- pozyskanie ok. 1000 kandydatów, wymagało zaangażowania 16 rekruterów po min. 2h dziennie. Voicebot redukuje ten czas pracy, oszczędzając blisko 640 godzin,
- kandydaci chętnie wchodzą w interakcje z voicebotem. Prowadzone przez nas analizy wskazują na 90% success rate z przeprowadzonych wywiadów,
- przy blisko 2 000 000 minutach odbytych przez voicebota wywiadów nie spotkaliśmy się z żadną negatywną opinią z przeprowadzonej rozmowy.
Czy można więcej?
Jak widać, liczby są obiecujące, a samą automatyzacją oraz wprowadzenie nowoczesnych narzędzi można objąć wiele obszarów z dziedziny HR.
- Voiceboty doskonale sprawdzą się jako Virtual Buddy, który obsłuży Twoich pracowników 24/7/365 i odpowie na powtarzające się pytania na podstawie stworzonej bazy danych.
- Voicebot wesprze również proces onboardingu pracownika i będzie stanowił doskonałe źródło wiedzy dla nowych członków zespołu.
- Równie istotny wydaje się feedback, jaki jest udzielony kandydatom po zakończeniu procesu, a który także może być przekazany przez voicebota. To działanie, które znacząco wpływa na candidate experiance.
Podsumowanie
Jak widać, zautomatyzować można wiele procesów, a upatrywać korzyści należy przede wszystkim w:
- redukcji kosztów procesów HR,
- skróceniu czasu obsługi procesów, które wcześniej wymagały żmudnej pracy ze strony zespołu HR,
- odciążeniu zespołów HR, co pozwoli na skupienie się na jakościowych zadaniach i projektach nastawionych na rozwój,
- usprawnieniu procesów, przede wszystkim procesów wewnętrznych w organizacji.