Voicebot to hasło, z którym z pewnością zderzasz się coraz częściej w swojej codzienności. Świadczy o nowoczesnym podejściu, postępowości organizacji i działaniu zgodnie z trendami. Czym są jednak tak naprawdę te “nowoczesne narzędzia” i jak wykorzystać voicebota w obszarze HR? 

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który – mamy nadzieję – pokaże Wam, jak praktycznie wykorzystać voicebota w codziennej pracy HR-owca oraz osób, które zarządzają obszarem zatrudnienia pracowników i kontaktem z nimi.

Wstępna rozmowa z kandydatem w dowolnym czasie –  24/7/365

Voicebot jest niezmiernie przydatny np. kiedy musisz przeprowadzić masową rekrutację i zatrudnić wielu pracowników.

Jak voicebot przyspiesza cały proces? 

  • Kontaktuje się telefonicznie z kandydatem tuż po złożeniu aplikacji.
  • Przeprowadza krótką rozmowę preselekcyjną – zadaje kandydatom kluczowe dla Twojego procesu rekrutacyjnego pytania.
  • Zapisuje odpowiedzi w Twoim systemie ATS.
  • A Ty łatwo dokonujesz weryfikacji i kontaktujesz się tylko z najlepszymi kandydatami.

Jakie korzyści wynikają z tego rozwiązania? Przede wszystkim sprawność działania i oszczędność czasu.

Voicebot daje Ci możliwość natychmiastowego kontaktu z kandydatem tuż po złożeniu aplikacji – 24/7/365 – dzięki czemu Twój kandydat czuje się zauważony i doceniony w całym procesie. 

Wyniki wskazują, że aż 96% osób chętnie bierze udział w rozmowach prowadzonych przez voicebota, a na niespełna 2 000 000 minut rozmów  kandydatów z voicebotem nie natrafiliśmy na negatywną ocenę tej formy procesu rekrutacyjnego przez kandydata.

Idealny profil kandydata w Twoim ATS

Masz już dość mrówczej pracy – notowania i tworzenia w trakcie rozmowy z kandydatem notatek i  wracania do nich po rozmowie, uzupełniania profili i zaznaczania kluczowych danych, a na końcu mozolnej analizy wyników szukania białego kruka pośród dziesiątek, setek a nawet tysięcy zgłoszeń? Od dziś możesz już zapomnieć o tej wymagającej części!

Dzięki integracji voicebota z Twoim ATS i przeprowadzeniu przez niego wstępnej preselekcji kandydatów wszystkie ich odpowiedzi są zapisywane automatycznie w Twoim systemie ATS.

Co więcej, najważniejsze dane z rozmowy odnotowywane są w formie TAG-ów (kluczowych informacji), które pozwolą Ci na ekspresowe wyfiltrowanie najlepiej dopasowanych do poszukiwanego profilu kandydatów. Potrzebujesz pracownika  “z książeczką sanepidu”? Voicebot zapyta kandydata o tę informację i zapisze ją dodatkowo jako krótki TAG, za pomocą którego znajdziesz wszystkich kandydatów z takimi atrybutami.

Wirtualny Buddy

Czy zdarza Ci się odpowiadać 5 razy z rzędu na to samo pytanie… o opiekę medyczną, o ubezpieczenie pracownicze, o wniosek urlopowy etc? Odbierasz telefon za telefonem, a Twoja infolinia rozgrzana jest aż do czerwoności?!
Użyj voicebota jako wirtualnego Buddy’ego, który obsłuży Twoich pracowników 24/7/365.

Voicebot samodzielnie odpowie na pytania na podstawie stworzonej bazy danych, a w razie potrzeby nada “ticket” danej sprawie.

Wówczas Twój zespół HR zdecyduje, kiedy i jaka osoba powinna skontaktować się z pracownikiem. Z voicebotem już dziś możesz celebrować koniec telefonów przerywających pracę, bo nasz voicebot z anielską cierpliwością samodzielnie i w dowolnym czasie odpowie na powtarzające się pytania Twoich pracowników.

Co więcej, nasz voicebot może Cię również wspierać w onboardingu pracownika i będzie stanowił doskonałą bazę oraz źródło wiedzy dla nowych członków zespołu. Przekaże wiedzę z kluczowych obszarów, przekieruje do właściwych osób czy udzieli podstawowych informacji o Twojej organizacji. Taką “bazę wiedzy” możesz stale rozwijać i poszerzać, mając na pokładzie niezawodnego “Buddy’ego”, który będzie wsparciem dla nowych pracowników.

Feedback – czy może być coś cenniejszego?!

Ważnym aspektem procesu rekrutacyjnego jest doświadczenie kandydatów podczas jego przebiegu. Na równi z samą rozmową preselekcyjną powinniśmy traktować także feedback, jaki jest przekazany kandydatowi po zakończeniu procesu. Wiemy, jak trudno jest wygospodarować czas, żeby choćby poinformować kandydata o statusie i etapie rekrutacji.  Pozostawienie go bez odpowiedzi nie budzi dobrych skojarzeń na przyszłość.

Voicebot pozwoli Ci zautomatyzować ten proces i dać informację zwrotną każdemu kandydatowi, nie pozostawiając go bez odpowiedzi.

Dzięki wysyłanym do osób aplikujący odpowiedzi (nawet tych negatywnych) voicebot wpływa na budowanie wizerunku Twojej organizacji, zarówno wśród kandydatów, którym udało się dostać na wybrane stanowisko, jak i tym, którym ten proces się nie udał.