Jak redukować koszty i zwiększyć efektywność w placówce medycznej? – parę słów o Voicebocie.
Od lat palącym problemem wynikającym ze słabej komunikacji pacjentów z placówkami jest wysoki procent osób nie stawiających się na umówione konsultacje, czy zabiegi bez wcześniejszego ich odwoływania. Niemożność realizacji usługi to brak możliwości optymalnego wykorzystania sprzętu medycznego, co niesie za sobą straty finansowe zarówno dla placówek, jak i lekarzy. Średnio co piąty pacjent nie odwołuje wizyty medycznej. To ogromne straty finansowe zarówno w publicznych, jak i niepublicznych placówkach.
A dla pacjentów? Dłuższe kolejki, brak możliwości bieżącej aktualizacji kalendarza wizyt co w oczywisty sposób przekłada się na blokowanie terminów, co skutkuje także zmniejszeniem elastyczności w wyborze dogodnych dla pacjenta dat.
Telefoniczne potwierdzanie wizyt, zmniejsza odsetek no-show
Odsetek no-show dzięki wykorzystaniu Voicebota automatycznie wykonującego połączenia telefoniczne do pacjentów, zmniejsza się nawet 7-krotnie już w czasie pierwszych dni działania rozwiązania. Głos Voicebota jest naturalny a schemat prowadzonej rozmowy bardzo prosty zrozumiały a przede wszystkich skuteczny.
Doświadczenie potwierdzone realizacjami
Dlaczego nasz voicebot wyróżnia się na rynku? Pomimo młodej technologii przeprowadziliśmy już kilkanaście milionów automatycznych rozmów z pacjentami. Potwierdziliśmy setki tysięcy wizyt medycznych, obsługiwaliśmy automatyczną infolinię głosową pobierającą wyniki z pulsoksymetrów dla Ministerstwa Zdrowia. Wiemy w jaki sposób komunikują się pacjenci i wiemy co należy zrobić, żeby obsługa była skuteczna i efektywna.
Zaczęliśmy tak zwaną metodą małych kroczków. W pierwszej kolejności ustaliliśmy, na które wizyty nasi pacjenci umawiają się najczęściej, a następnie to do tej grupy skierowaliśmy Voicebota Wandlee. Obawialiśmy się, że pacjenci jak tylko usłyszą bota, będą odkładać słuchawkę. Tak się nie stało. To nie jest ankieta satysfakcji np. z usługi, a realna czynność ułatwiająca realizację wizyty, na której pacjentom zależy – myślę, że to przekłada się na dużą skuteczność tego rozwiązania. W dobie niedoborów kadry medycznej każda potwierdzona wizyta to sukces.
Eliminacja no-show to nie tylko oszczędność wynikająca z optymalizacji czasu pracy lekarza, ale także konsultanta potwierdzającego wizyty. Dziennie w CMP przyjmujemy kilka tysięcy pacjentów, których wizyty są wcześniej potwierdzane, a często trzeba dzwonić do pacjenta kilkakrotnie – to daje wyobrażenie o skali i ogromie pracy związanej z tą czynnością. Po zakończeniu pilotażu zbadaliśmy opinie pacjentów i muszę przyznać, że były bardzo pozytywne – utwierdzają nas w przekonaniu, że te działania mają sens.
Paweł Walicki, Prezes Zarządu CMP Centrum Medyczne